Mindenki szeret ingyen kapni dolgokat, ez alól valószínűleg nem kivételek a zenészek, producerek sem. Hangmintákkal is dolgozó olvasóink most örülhetnek, mert a Musicradar.com volt olyan kedves, és összeállította a tíz legjobb ingyenes hangkönyvtár listáját, mi pedig vagyunk olyan kedvesek, hogy ezt megosszuk veletek. Becsléseink szerint összesen vagy negyedmillió különféle hangmintát érhettek el a tíz linkre kattintva, az egyszerű loopoktól egészen űrbéli hangokig, holott ott köztudottan senki sem hallja a sikoltást. Nézzük a listát!
1. SampleRadar
Hangminták száma: 64 000 fölött
Jogok: jogdíjmentes
Talán némi önelégültségre vall, hogy a magazin épp a saját hangtárát tette az első helyre, ugyanakkor nem nélkülöz minden alapot sem. A folyamatosan frissülő, jelenleg több mint 64 000 hangmintát tartalmazó adatbázis ABC és tematika szerint kategorizált, a klasszikus Roland TR-808-as dobhangzásoktól kezdve a western gitár mintákig minden megtalálható benne.
2. LANDR
Hangminták száma: körülbelül 10 000
Jogok: jogdíjmentes
A LANDR eredetileg online mastering platformként indult, amely mára teljes körű szolgáltatást kínál producerek számára, beleértve a terjesztést, az együttműködési lehetőségeket, és most már a hangminták közötti válogatást is. Mindössze annyit kell tenned, hogy létrehozol egy fiókot a LANDR felületén, és máris szabadon kereshetsz bármire, stílus, hangulat, vagy akár művész alapján. Az egyes hangminták típus, stílus, hangnem és BPM alapján is szűrhetők. A közeljövőre vonatkozó tervek szerint az adatbázis a felhasználók által is bővíthetővé válik majd.
3. BBC Sound Effects
Hangminták száma: körülbelül 16 000
Jogok: szabadon felhasználható személyes, edukációs, vagy kutatási célokra
Arról, hogy a BBC nemrég ingyenesen letölthetővé tette a hangtárát, már olvashattatok az oldalon. Továbbra is tartjuk akkori véleményünket, és szeretnénk megérni azt, amikor Magyarországon lesz olyan tévécsatorna, amely ekkora gesztust tesz a kreatív művészek felé. A BBC hangtárában rengeteg különleges hangminta érhető el, a zörejezésnél felhasználható effektől akár a núbiai báránybégetésig, csak győzzünk választani. A rend kedvéért meg kell jegyezzük, hogy hivatalosan kereskedelmi célra nem használhatók ezek, de bárki előtt megemeljük a kalapunkat, aki egy magyar zeneműben kiszúr mondjuk egy oktávval lepitchelt, megfordított birkabégetést – mifelénk sokan még azt sem hitték el, hogy Katona László, Magyarország vitán felül legkarizmatikusabb metálénekese zacskócsörgetéssel imitált menetelést az Akela együttes Moby Dick-feldolgozásában.
4. SampleFocus
Hangminták száma: több ezer
Jogok: jogdíjmentes
A SampleFocus jól kereshető adatbázist kínál, amelyben szűrhetünk hangszerre, kifejezésre, tempóra és hangnemre egyaránt. Nem is beszélnek a levegőbe, hiszen amikor találomra rákerestünk a “drunk” szóra – ki tudja miért pont erre, biztosan freudi keresőkifejezés, de hagyjuk ezt – akkor is számos eredményt dobott ki, beszédmintáktól a trombitaszólóig. Az oldal jelenleg ingyenesen használható, ugyanakkor kredit alapon működik, hogy a feltöltést is ösztönözzék: a felhasználók minden hétfőn tíz elkölthető kreditet kapnak, a feltöltéseket azonban hangmintánként további néggyel honorálja az oldal. Igazi fair-play – adj te is, hogy többet kaphass!
5. Bedroom Producer’s Blog Sampler Archívum
Hangminták száma: több mint 1 400 forrásból
Jogok: változó
Ez az elsősorban producereknek szóló blog 2010 óta rendszeresen közzétesz ingyenes hangmintacsomagokat, és az azóta eltelt nyolc évben tekintélyes méretű adatbázis gyűlt össze. Néhány régebbi link már nem aktív, ugyanakkor ezen az oldalon rengeteg ingyenes VST Plugin is található, szóval hasznos lehet mindenkinek, aki otthoni felvételekkel bíbelődik akár szabadidejében, akár megélhetési szinten.
6. SampleSwap
Hangminták száma: körülbelül 15,000
Jogok: a legtöbb jogdíjmentes, de nem mind
Szintén jól kategorizált, jó minőségű hangmintákkal rendelkező adatbázis: a dobkészletektől, a loopoktól kezdve hangszerek, acapella vokálok, effektek, zajok is megtalálhatók rajta, sőt, akár teljes, jogdíjmentes zenei darabokat is letölthetünk. Ez utóbbit ne áruljuk el, ha mondjuk valaki megkér, hogy vágjunk már össze egy rövid reklámfilmet a vállalkozásáról, lehetőleg tegnapra. A SampleSwap adományozással támogatható, illetve a felhasználók saját samplereikkel bővíthetik az adazbázist. Épp ezért az oldal nem garantálja minden egyes hangminta jogdíjmentességét, de a többségük így is az.
7. FreeSound.org
Hangminták száma: több ezer
Jogok: nyilvános domain
A lista összeállítói szerint a FreeSound nem annyira zenei hangtár, mint inkább effektek és környezeti hangok kincsestára. Mi ezzel régi felhasználóként annyit tennénk hozzá, hogy itt is rengeteg zenei sampler elérhető, a drum & bass hangkészletektől akár szitárhangokig, de ha régi, ütött-kopott csellót szeretnénk elrejteni egy dalban, akkor is érdemes ide kattintani. Ettől függetlenül valóban nagyon erős az oldal környezeti hangokban, legyen szó akár több változatban is elérhető tibeti buddhista imádságokról, tolóuszályról, vagy templomharangokról.
Utóbbiak kicsit megbuherálva kitűnő megoldást jelentenek arra a problémára, ha ördögimádó extrém metál zenekarban játszunk, és sejtelmes, kísérteties intróra van szükségünk, de ennél több információ közlése szakmai titkokat veszélyeztetne. A FreeSound keresője elsősorban kifejezésalapú, ezzel együtt jól működik, és érdemes keresni az ingyenesen letölthető csomagokat. A minőség változó, de van rengeteg minta tömörítésmentes formátumban is, és természetesen ez az oldal is bővíthető saját feltöltésekkel. Szóval ha netán van felvételetek az Esztergomi Bazilika félrevert harangjairól, és jó arcok akartok lenni, tudjátok mi a teendő.
8. LooperMan
Hangminták száma: közel 100,000
Jogok: a loopok és a hangminták jogdíjmentesek, az acapella vokálminták fizetősek
A Looperman oldalán rengeteg loop, ütem és ütőhangszeres hangminta található, emellett körülbelül 8000 vokális sampler is letölthető egy külön erre a célra létrehozott adatbázisban. A hangminták kereshetők tempó, kategória, műfaj, hangnem és dátum, vagy akár kifejezés alapján. A minőség helyett inkább a mennyiségre helyezik a hangsúlyt, de hozzá kell tenni, hogy egy ekkora adatbázis létrehozása nem is nagyon működhet másképp.
9. NASA Audio Gyűjtemény
Hangminták száma: rengeteg érdekes hangminta az űrhajózás történetéből
Jogok: nyilvános domain
A NASA hangtára kicsit kakukktojás a listán, de az is biztos, hogy ebben a formában megismételhetetlen adatbázisról van szó. Itt ugyanis a különböző űrexpedíciók hanganyagának archívumához férhet hozzá a nyájas olvasó, minden egyes szóhoz, ami elhangzott az irányítóközpontban az egyes küldetések során. Belegondolni is félelmetes, hogy itt egyes könyvtárakban több napnyi űrutazást követhetünk nyomon gyakorlatilag percről percre, és nem kell sokáig keresni ahhoz sem, hogy megtaláljunk olyan történelmi pillanatokat, amelyek kis lépést jelentettek az embernek, de hatalmas ugrást az emberiségnek.
Rákereshetünk akár arra, amikor az Apollo-13 utazása során elhangzik a mindenki által ismert, és amúgy általában pontatlanul idézett “Houston, we have a problem!” mondat. Leginkább úgy él a köztudatban, hogy – az egyébként kitűnő, Ron Howard által rendezett játékfilmben Tom Hanks által játszott – Jim Lowell parancsnok mondta ezt, valójában viszont a pilóta, Jack Swigert szájából hangzott el, hogy “Okay, Houston, we’ve had a problem here”, Lowell pedig ezt ismételte meg az irányítóközpont kérésére úgy, hogy “Uh, Houston, we’ve had a problem.” A filmben ez nyilván nem hangzott volna olyan jól, a többi meg már történelem. De ezt csak érdekességként írtuk le, a lényegen nem változtat: a NASA Audio Collection oldalán ez is megtalálható és letölthető többféle formátumban. Időhurokba került, máig a hetvenes években élő space rockereknek mindenképpen ajánlott a böngészés.
10. Soundpacks.com
Hangminták száma: több mint 100 samplercsomag, folyamatosan bővül
Jogok: változó
A Soundpacks.com válogatott ingyenes samplercsomagokat kínál, dobmintáktól az énekhangokig.
Közülük néhány csak egyfajta termékminta, de bőven lehet ezekkel is dolgozni. A Soundpacks a samplereken kívül preseteket is hozzáférhetővé tesz, többek között az Absynth, a Massive, a Serum, vagy a Sytrus szoftverszintetizátorainak felhasználói számára. A Musicradar szerint a szerverük nem különösebben megbízható, de mint mondják, egy ingyenes oldalnál ne reklamáljunk ezért. Nekünk gond nélkül lejött az első csomag, megyünk is kutakodni az indusztriál ütőhangszerek között hamarosan.
Reméljük, az összeállítás mindenkinek örömére szolgált, és sok olvasónk talál majd kedvére való hangokat, samplereket, amiket aztán változatos, kreatív környezetben használhat majd fel zenéje színesítésére. Micsoda, hogy ez túl fellengzősen hangzott? Pedig pont ez lenne a cél. (Forrás: Musicradar.com)
Hozzászólás